به جامعه مجازی ظرایف خوش آمدید
گیاهان آپارتمانی (بن سای)

گیاهان آپارتمانی (بن سای)

ddd

گیاه اول: بن سای جینكو

از گیاهان عجیب است و پیرترین گیاهی است كه وجود دارد. از نظر تكاملی، وابستگی گیاهی به سرخس ها دارد. ازهرس به شدت بیزار است و یكی از مسئله سازترین درختان بعد از عمل هرس است. بعضی مواقع هرس شاخه ای منجر به خشك شدن شاخه مادر نیز می گردد.

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری:

نور: جینكو با هر شرایط نوری اعم از نور كامل و یا سایه نسبی برگ های زرین خود را در پاییز نمایان می سازد. اما خشكی را نمی تواند تحمل كند و نهایتاً منجر به خشك شدن شاخه ها می گردد. سایه باعث مرگ شاخه ها نمی شود اما شاخه ها، علفی و دراز و برگ ها پهن تر و رنگ پریده  می گردند. گیاه را در كلیه فصل ها از عوامل نامساعد دور نگه دارید اما در زمستان سرمای ملایم را دوست دارد و هرگز در این فصل آن را به اتاق منتقل نكنید.

آبیاری: آبیاری در فصل بهار و تابستان كه ریشه گیاه فعالیت دارد باید به نحوی انجام گردد كه خاك خشك نماند. در پاییز و زمستان آبیاری به تدریج كمتر می گردد و تا حد مرطوب ماندن كافی است. آب فشانی اندام هوایی بطور مرتب فراموش نشود.

تعویض گلدان: هر سال در اواخر زمستان تا اوایل بهار تعویض انجام می شود. كارد یا چاقویی خیلی تیز برای بریدن ریشه های كنار گلدان لازم است. مواظب باشید ریشه های گوشتی و تازه با حركت های ناخواسته صدمه نبینند.

خاك: خاک مورد نیاز برای تعویض گلدان، خاک استاندارد است اما مقداری كود آلی برای بالا بردن قدرت خاک در نگهداری آب لازم است.

تغذیه: مانند بقیه بن سای ها است. تغذیه در فصل های رشد با مواد قوی اما متعادل و با مواد بدون ازت در پاییز و زمستان مناسب این گیاه می باشد.

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

گیاه دوم: بن سای به ژاپنی

کنوملس ژاپونی گونه از درختچه های زینتی است که با نام “به ژاپنی” شهرت دارند. این گونه از جنس Chaenomeles در خانواده Rosaceae بومی ژاپن و چین و کره میباشد. گل های رنگارنگ آن در اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت در رنگ های قرمز، سفید، صورتی یا ترکیبی از آن ها با قطر حدود ۱٫۵ اینچ نمایان میشود.

شرایط نگهداری:

نسبت به كم آبی  كمی حساس است و ايجاد سايه روی گلدان ها در هوای گرم لازم است. در طول زمستان در محيط باز تا ۱۷ درجه زير صفر تحمل دارد، اما بهتر است در شب های سردتر از هشت درجه زير صفر، در محيط  بسته قرار داده شود. مهم ترين مسئله قابل توجه در به ژاپنی آبياری مرتب و جلوگيری از كم آبی است. در صورت كم شدن دور آبياری -خصوصاً  در فصل رشد- شاخه ها شروع به پژمرده شدن می نمايند. در بين آفات، شته ها از مهم ترين آنها هستند.

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

نور: به ژاپني در آفتاب شديد، نيمه آفتاب و نيم سايه در هر دو حالت سازگاری خوبی دارد و در كيفيت گل ها چندان تأثيری ندارد.

آبياری: در تابستان بيشتر و در زمستان آبياری كمتری لازم است. در هر صورت اجازه ندهيد در هيچ فصلی خاك خشك بماند.

تعويض گلدان و خاک: گلدان های جوان هر يك تا دو سال و گلدان های مسن تر هر سه سال يك بار در بهار احتياج به تعويض دارند. گلدان بايد كمی عميق تر باشند و خاك استاندارد دارای مقداری خاك آلی، بهترين محيط رشد برای آنها است.

تغذيه: در بهار مواد غذايی اضافه شده به خاك با مقدار كمی ازت آزاد است اما در اواسط تابستان تا اواسط پاييز با مواد غذايی عاری از ازت و در زمستان بدون تغذيه مصنوعی خواهد بود.

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی ، گیاهان آپارتمانی

منبع:

decoboom

درباره طاهر صادقی

اگر رویاهای خودتان را نسازید، کسی شما را استخدام می کند تا رویاهای او را بسازید.

یک نظری بگذارید